6,5,4,3…

když jsem s výtvarnými aktivitami pro děti začínala, zvažovala jsem, jakou nastavit nejnižší věkovou hladinu účastníků svých kurzů kreslení. Na plakátech jsem proto operovala s termínem školní věk, kdy jsem předpokládala u dětí jistou míru soustředění se na zadání a schopnost samostatné práce bez stýskání si po rodičích. Praxe posledních dvou let mě v mnoha ohledech proškolila.

Za prvé) dosažení školního věku nutně neznamená schopnost dítěte v klidu sedět a pracovat.

Za druhé) že není ani mým záměrem, aby dvouhodinovka v kurzech byla pouze statická a celá se odvíjela za stolem.

Za třetí) při výtvarných a čtecích dílnách pro školky jsem se setkala zvlášť s předškoláky i s těmi nejmenšími dětmi a věřte mi, že věk nehrál roli v jejich nadšení, s jakým se děti vrhaly do prožitkové dílny.

Ověřila jsem si, jak je potřebné neustále konfrontovat děti s novými podněty, neboť to rozvíjí jejich kreativní myšlení. Uvědomila jsem si s trochou smutku i generační rozdíl. Po prvním uvedení ilustrátorské dílny s tematikou nejznámějších večerníčků pro děti mě zamrzelo, že postavičky Křemílka a Vochomůrky nebo třeba kocoura Mikeše už zdaleka nepatří k tomu, co děti automaticky znají. Dozvěděla jsem se i to, jak se v rodinách s dětmi málo čte nejen česká klasika. I proto vytrvám, a tak trochu “donkichotsky” budu dál navštěvovat dětské skupiny, družiny, školy a knihovny a seznamovat děti s nejrůznějšími knižními poklady prostřednictvím společného povídání, hraní a tvoření.

V roce 2020 se s vámi těším na viděnou třeba u těchto zážitkových programů:

Do pohádky za zvířátky – v této výtvarné a čtecí dílně se zaměříme na zvířecí hrdiny pohádek a příběhů. S potěšením se letos inspiruji zvláště dílem Josefa Lady, Karla Čapka a Geralda Durrella.

Básničkohraní – autorské čtení z leporela kde lišky dávají dobrou noc, pohybové hry, rytmika, společné tvoření – ověřeno dětmi.

Večerníčkova ilustrátorská dílna

Pitva knihy – společně prakticky zjistíme, z čeho se skládá každá knížka, budeme ji poznávat za pomocí všech smyslů, dozvíme se i něco o historii písma a knihtisku

Jak se rodí příběhy – dílna pro začínající spisovatele a ilustrátory, generujeme náměty z Příběhostroje i vymýšlíme vlastní.

Hodina s paní Láryfáry je osvědčená výtvarná a čtecí dílna inspirovaná knihou Betty MacDonaldové. Pojmenováváme v ní dětské neduhy a společně s paní Láryfáry na ně hledáme lék. Děti malují na základě čtených úryvků například postavu paní Láry Fáry a její dům (test posluchačské všímavosti), nabízí se možnost propojit s výukou etikety.

Chcete zažít něco z výše uvedené nabídky? Objednejte si program od Jak žít barevněji a zabavte se s dětmi tak, aby si ani nevšimly, že se přitom vlastně učí : )

Pište na info@jakzitbarevneji.cz nebo volejte přímo Hance: 777 75 77 90

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *