Deset položek a méně… tipy pro naše zdravější a šťastnější prožívání

Chcete si udržet duševní i fyzické zdraví co nejdéle? Tajemství naší mentální svěžesti je až překvapivě jednoduché. Nezapomínejme ani v dospělosti na aktivity, kterými jsme vyplňovali dny svého dětství a to zcela přirozeně a bez toho, aby nás do nich někdo honil.

Tak za prvé kreativita stojí za rozvojem našich kognitivních funkcí, čili zlepšuje paměť, schopnost soustředění, rychlost myšlení a porozumění informacím. Pár minut tvůrčí činnosti denně snižuje stres, zpomaluje srdeční tep a pomáhá nám vnořit se do procesu tvorby natolik, že zapomeneme na čas. Je na nás, jestli půjde o psaní deníku, kreslení, háčkování nebo práci s hlínou. Všechny tyto činnosti zahání chmury a rozvíjí naše smysly. Vybarvování nebo pravidelné zapisování poznámek nám pomůže lépe zpracovat i traumatické zážitky. V obrazech vyjadřujeme své nejskrytější emoce, které jdou jen těžko vyjádřit slovy. Vedením deníku si zase utřídíme myšlenky, ale také posilujeme svůj imunitní systém.

Za druhé jsme u koníčků. Všechny ty chvíle u šití, modelaření, čtení knížek nebo malování mohou za vyplavování dopaminu. Jestliže se věnujeme tomu, co nás těší, bez ohledu na výsledek to má na náš organismus blahodárný vliv. Hraním na hudební nástroj vytváříme dobré podmínky pro spolupráci obou mozkových hemisfér. Jejich vzájemná komunikace vylepšuje naši mozkovou aktivitu. Poslech hudby je balzámem na duši a náhradou za masáž pro unavené tělo.

Za třetí je tu všímavost. Tuto dovednost můžeme jednoduchým cvičením tříbit každý den. Každé ráno se dívejme na svět jako poprvé. S údivem, vděčností a nadšením, které následuje na našem seznamu klíčových ingrediencí. Jestliže do každé své činnosti přimícháme dychtivost, vášeň a hravou dětskou rozpustilost, pocit uspokojení je zaručen. Zatímco dospělákům proběhne za den hlavou v průměru až 60 000 myšlenek, děti zpravidla tolik nepřemýšlí a konají. Když se jim chce zpívat, zpívají, když mají chuť skákat, udělají to. Pohyb je další přísadou v elixíru pro barevnější život. Ať už zvolíme procházky v přírodě, tanec nebo posilovnu, nejdůležitější je samotné bytí v těle. Když si lépe uvědomujeme celé své tělo, známe a předvídáme své reakce a zvládáme snáz zátěžové situace.

Ztratili jste kontakt se svou tvořivou stránkou? Využijte setkání intuitivní tvorby ve skupině nebo si rezervujte termín individuálního Pastelkování na e-mailu: info@jakzitbarevneji.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *