Jak jsem podlehla netolismu, natočila první video a přistihla se u profesní deformace

Nápad na tento článek přišel nečekaně a byl tak bláznivý, že jsem ho v první chvíli zavrhla. Kontroverzní téma se mi nepřestávalo honit hlavou, což mě nakonec přimělo, abych se o ně podělila. Letošní vskutku netypické jaro mělo za následek, že u internetu trávili nadmíru čas nejen děti školou povinné, ale i jejich rodiče. Učitelé streamovali všemožnými způsoby a cestami a celá populace si prověřila IT dovednosti ve snaze udržet alespoň na dálku komunikaci se svými blízkými.

I můj čas strávený u obrazovky se neustále navyšoval, jak mi nesmlouvavě ohlašoval i chytrý telefon v týdenním souhrnu. Úplně opačný extrém vykazovala aplikace pro zdraví v grafu s průměrným počtem kroků. Vypadala jsem zaneprázdněně. Ráno. V poledne. Večer. V noci. Nejdřív jsem skutečně googlila a objevovala zahraniční podnikatelská esa a jejich doporučení stran online podnikání. Pilně jsem si procházela lekce v klubu Ingrid Dach. Přicházela na chuť každodenní dávce emocí v podobě komentování, sdílení nejnovějších příspěvků, čilého ruchu a ryzí woman power v její skupině. Pod zástěrkou studia jsem se z výukových videí dostala až na Netflix. Proč? Hned vysvětlím souvislost. V dubnu se s námi Ingrid podělila o výpisky z videa populární a nekonvenční Bushry Azhar. Tato úspěšná žena vyzývá: “Podnikejte jako Netflix.” Nejdřív jsem tomu nerozuměla. Jen jsem se domnívala, že jde o čísla a statistiky – popularita Netflixu zrovna raketově stoupala i v ČR. Velmi zlehka (rekreačně) jsem najela na sledování seriálu, který mi byl povědomý už z HBO a na Netflixu právě slibovali každý týden nový díl z další série. Jen pomalu mi docházelo, že tu jde o paralelu návykovosti. Podnikejte jako Netflix, tzn. učiňte své podnikání “návykové” pro své zákazníky. Vytvářejte pro ně obsah a naučte je, aby si pro něj pravidelně chodili jako za zábavou a ještě vám za to (návykově) platili. Hmmm.

Vrcholem všeho (po dokoukání čtvrté a zatím poslední řady seriálu) bylo přiznání své závislosti. Probudila jsem se nazpět do reality, do života, který není vyměřován vysílacím časem epizod a naplánovala akci. Kdo chce dnes být vidět, musí být online. Kdo je online, musí být vidět krize nekrize. A zrodil se projekt Balíček podpory na cestu životní změnou. Hvězda se zrodí možná časem. Jo a konzistence, ta mi zatím moc nejde. Nějak cítím v kostech, že závislost na natáčení pravidelného obsahu na svůj youtube kanál tak snadno nezískám.

Když jsem dva měsíce nato znovu projížděla s ovladačem v ruce a zvláštním zábleskem v oku programovou nabídku Netflixu, učinila jsem další odhalení. Tentokrát o své profesní deformaci. O životě v uzavřené bublině, kterému porozumí jen grafici, fontologové a písmoví psychologové. Totiž, že si vybírám ke sledování filmy a seriály podle typografie. Možná si to lépe představíte jako nákup v knihkupectví, kde se necháte zlákat dobrou obálkou na úkor obsahu. Pro mě bylo grafické zpracování názvu seriálu něčím podobným, jako typografická úprava titulu knihy nebo časopisu. K nesledovanosti jsem třeba odsoudila ten, jehož font (rozuměj název písma) jsem si nebyla schopná hned vybavit.

Nachytali jste se taky ve své bublině? Mě toto prozření inspirovalo k vytvoření online posilovny – letního soustředění na posílení kreativního myšlení. Chcete nabourat stereotyp a opustit své zautomatizované reakce? Ve středu startuje první turnus, kam vás srdečně zvu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *