Plenér

En plen air je česky řečeno kreslení na vzduchu, zachycení krajiny přímo v reálném prostředí a reálném čase. Abych řekla pravdu, celé moje dětství bylo jeden velký plenér. Když jsem zrovna nebyla někde „zašitá“ s knížkou, našli mě se skicákem. Ve dvanácti letech jsem absolvovala překrásné tři týdny kreslení a malování v přírodě v Hrádku u Sušice a nejbližším okolí. Svůj první skutečný plenér jsem pak zažila se spolužáky a profesory Střední uměleckoprůmyslové školy (SUPŠ Brno, dnes škola umění a designu) v okolí Horních Bojanovic (okres Břeclav). Bylo to čerstvě po revoluci, tuším v květnu. Malebné Slovácko (zároveň moje skorodomovina) skýtalo různé pohledy. Nabízelo náměty všudypřítomných viničných tratí, kostelíky, široká políčka, louky, stodoly, typické krojované tetičky na kolech, strýce u sklepů…

Živě si vzpomínám na opevněný kostel v Kurdějově, kresbu kostelních schodů a tamního vstupního portálu uhlem. Mám ve svém soukromém archivu i nelichotivé foto z těch dnů, ilustrující, jak na rybářské stoličce se skicákem na kolenou črtám na hustopečsku vinné sklepy a skicuju luční květy.

Před rokem jsem si dala dárek v podobě účasti na plenéru Školy vidění na Velehradě. Sice jen na víkend, ale i tak to stálo za to. Jde zpravidla o týden věnovaný teorii vnímání a zároveň samotnému zachycení krajiny malbou, který vede i moje dlouholetá kamarádka ze studií, absolventka malby u Radoslava Kutry, Mg. A. Jana Rozková. Jana je celou svou bytostí malířka. Věrna impresionistickému vnímání barev a poctivým základům řemesla, které jí dalo studium, založila spolu s dalšími výtvarnou skupinu Experiment II. Realizuje se v kurzech pro děti i dospělé, pořádá plenéry a výstavy, propaguje Školu vidění.

Posláním Školy vidění je naučit zájemce vidět pravdivě, rozeznat v krajině rozdíly mezi studenými a teplými barvami a tyto aplikovat na plátno. S troufalým odhodláním, že malba a vidění barev patří k naprosto základnímu vzdělání, podobně jako psaní a čtení. Dovoluji si citovat z webu Školy vidění: „Studovat malbu zde může kdokoli bez ohledu na vzdělání, věk či nadání. Vždyť schopnost barevného vidění má každý.“

Sama jsem byla svědkem jejího nasazení, s jakým účastníkům plenéru pomáhá vidět barvy rozptýlené v trávě, stromech, architektuře, obloze. Učí je dívat se na krajinu novým pohledem. Očima dítěte, které spatřuje svět okolo sebe poprvé. Studovat, jak jedna barva ovlivňuje druhou, vidět jejich těsné rozhraní, sousedství a zároveň je vnímat v souvislostech a celistvosti. Z jednotlivých barevných skvrn poskládat obraz jako mozaiku. Rozehrát hru světel a stínů, teplých a chladných tónů za použití doporučené škály barev.

Můj obor na škole byla grafika. Čili vidění spíše černobílé. Blíže k barvám jsem se prokousala až léty. Dnes předávám zkušenosti, jak žít barevněji, které zahrnují víc než jen zájmové kreslení. Barvy jsou pro mě synonymem barevného prožívání, života ve zdraví a harmonii. Přesto mojí doménou zůstává kresba. A protože miluji i procházky na čerstvém povětří, rozhodla jsem se spojit dvě vášně v jeden výsledný formát: uspořádat historicky první plenér Jak žít barevněji a podělit se s vámi o tu radost. Pojďte se spolu se mnou na chvíli zastavit, zpomalit, rozhlédnout. Nechat se přitáhnout blízkým motivem, pozorovat, vnímat a zaznamenat krásu toho momentu. Plenér je určen pro všechny, kdo chtějí vybočit ze zajetých kolejí a dopřát si pár hodin intenzivního propojení s přírodou i sebou samými. Jednodenní setkání bude probíhat v parku ve Veselí nad Moravou 26. května v rozpětí od 10 do 18 hodin. Podrobný program rozešlu přihlášeným zájemcům e-mailem. Na co se můžete těšit? Na společné odstartování plenéru, podporu při vaší tvorbě přímo na vybraných stanovištích, sdílení s lidmi podobných zájmů, nové impulzy a zážitky. Občerstvovat se budeme v příjemné kavárně V parku, která je přímo v areálu parku a nabízí se i jako jeden z architektonických výtvarných námětů.

Uhrazením symbolického „zápisného“ na účet Jak žít barevněji se automaticky přihlašujete k účasti. Oblíbené pomůcky můžete čerpat ze svých zdrojů nebo si kreslící podložky, papír a náčiní zapůjčit na místě u mě. Samo sebou nemůžu zajistit po celou dobu konání akce příznivé počasí, proto nám v případě potřeby bude k dispozici školící místnost v patře nad kavárnou. Zde můžete po předchozí dohodě využít i mé individuální konzultace a testování automatickou kresbou (upřesním dle denního rozvrhu).

Zájemci pište na e-mail: info@jakzitbarevneji.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *