cyklus přednášek na téma barvy

Cyklus přednášek na téma barvy a jejich účinky

Přednáškám o barvách a jejich vlivu na nás se věnuji od roku 2013. V případě zájmu jsem ochotná uspořádat přednášku ve kterémkoliv městě. Nejvíce spolupracuji s Artschool v Brně a s Avalonem v Uherském Hradišti.

Barvy provází člověka od počátku jeho existence. Jsou světelnou energií, která nás obklopuje a ovlivňuje veškeré prožívání. Představují stimulanty, jejichž dopad na naši psychiku, náladu a zdraví si ani neumíme představit. Odmítání energie (vibrací) určité barvy přitom může značit nevyřešená traumata v nás. Každá barva má své „velké“ téma. Mnohé naznačí obecně známý výklad psychologie barev. Zobecňovat barvy je ale jako chtít spoutat živly. Postoj k barvám je velice subjektivní. Barvy nejsou dobré nebo špatné. Zpravidla nevnímáme barvy samostatně, ale v širším kontextu s okolím. Barvy v našem životě mohou nést rozdílná poselství také v závislosti na kultuře, ve které jsme vyrůstali, geografické poloze i typu vyznání či stupni duchovního vývoje. Porozumění řeči barev je přínosem pro každou oblast našeho života. Povídáním o barvách chceme vzbudit touhu po barevnějším – plnohodnotnějším životě ve všech jeho aspektech. Přijměte do svého života barvy a žijte barevněji.

Jedná se o úvod do světa barev, ve kterém se posluchači dozví o energii světla, vlnových délkách, vibracích barev. Podíváme se společně ke kořenům prvních historických barevných systémů. Probereme, jak svého času barvu vnímali fyzikové a naproti tomu filozofové. Osvětlíme Vám mnohdy netušené vlastnosti barev a jejich duchovní a morální přesah.

Jednotlivé okruhy přednášek

Barvy na talíři

Jídlo je a vždy bude důležitou součástí našich životů. A není pro nás jen zdrojem bílkovin, sacharidů a tuků. V tomto díle pojednáváme o hlubším dopadu pestrosti stravy, o přirozených barvách v potravinách a jejich „náboji“. Povíme si o superpotravinách současnosti, návratu (comebacku) zelených potravin a různých nových (někdy jen staronových) směrech ve stravování. Nevynecháme ani historii stolování včetně skladby jídelníčku a dozvíte se, proč je vlastně důležité jíst očima…

Barvy a léčení

Barvy hrály již od počátku lidstva stěžejní roli v léčení nemocí i v udržení harmonie těla i duše. Zabrousíme do starého Egypta, Číny. Zasvětíme Vás do barevných rituálů různých kultur.
Každá barva na nás působí jinak a znalost jejich vlastností pro nás může být velmi užitečná při řešení konkrétních potíží. V tomto díle našeho povídání se rovněž seznámíte s nelehkými počátky chromoterapie. Objevíte potenciál jednotlivých barev pro sebeléčení. Součástí lekce je i krátké představení a popis léčivé síly některých polodrahokamů (litoterapie/Petroterapie).

Barvy v interiéru

Paradoxně nejvíce času tráví dnešní „člověk rozumný“ zavřený v interiérech – ať už doma, ve škole či na pracovišti a příliš si neuvědomuje, že barvy, které nás obklopují, výrazně ovlivňují naši pohodu a náladu. Hned po počasí jsou druhým nejsilnějším stimulem, který zasahuje do kvality lidského prožívání. Některé barvy nás povzbuzují k aktivitě, jiné zase navozují klid. I v tomto díle se s Vámi chceme podělit o cenné informace. Například jak se dá s pomocí barev kouzlit s prostorem. Jaké barvy zvolit pro pracovnu a které vyhradit společenské místnosti? Kterým profesím jaké barvy sluší a proč? Obrázky jsou za tisíc slov – proto se spolehněte, že naše povídání podpoříme názornými vizualizacemi.

Magický a symbolický význam barev

Další díl z cyklu povídání o barvách se zaměřuje na symboliku jednotlivých barev a jejich využití v prastarých rituálech. Řeč barev – výstražná i podmanivá – vypráví příběh lidstva jako celku. Připomíná, že barvám byly připisovány mnohdy nadpozemské vlastnosti. Malby na stěnách chrámů představovaly obrázkovou knihu. Jednotlivé barvy simulovaly „moc“, naději, víru… V této lekci přistupujeme k barvám z více úhlů pohledu. V analogii s archetypy, z astrologického i alchymistického hlediska nebo na základě heraldických poznatků. Dotkneme se zlehka ikonografie (což je téma samostatné přednášky Barvy, znaky, symboly) a představíme vám původ některých značek a symbolů, které užíváme dodnes.

Barvy v šatníku

Odborná barevná typologie i asistence při nákupech k různým příležitostem.
Najděte barvy, které skvěle padnou vaší osobnosti.
Provázaná spolupráce s firmou Belle studio v Brně.

Psychologie barev

Poutavě zpracovaná témata rovněž poskytuji zájemcům o „studium“ virtuální „Školy barev“ v podobě lekcí k samostudiu. Studijní materiály zasílám jednou týdně – po dobu tří měsíců.

V případě zájmu o uspořádání přednášky mne prosím kontaktujte na e-mailu info@jakzitbarevneji.cz nebo na telefonním čísle 777 757 790.